STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Ośrodek Sanatoryjno – Wypoczynkowy „Polonez”
- POSTANOWIENIA WSTĘPNE
Z uwagi na konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w Ośrodku Sanatoryjno – Wypoczynkowym „Polonez” ul Darłowska 8 76-156 Dąbki wprowadzone zostają „standardy Ochrony Osób Małoletnich”.
Wszystkie osoby zatrudniane przez MSU GROUP Sp. z o.o. w OSW Polonez na umowę o pracę, umowę cywilno-prawną, umowę o praktyki mają obowiązek stosować postanowienia niniejszego dokumentu. OSW Polonez ma prawo żądać od ww. osób potwierdzenia na piśmie zobowiązania do stosowania zasad przewidzianych w niniejszym dokumencie. OSW Polonez -zwany dalej „Ośrodkiem” prowadzi swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw osób małoletnich jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie. W trosce o dobro małoletnich przygotowane zostały niniejsze zasady tj. „Standardy Ochrony Małoletnich”
- PODSTAWA PRAWNA
Standardy Ochrony małoletnich w Ośrodku Sanatoryjno-Wypoczynkowym Polonez powstały na podstawie zapisów w /g niżej wymienionych aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023r. poz. 1304 ze zm.);
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz.1606);
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2021r. poz. 1249);
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022r. poz. 1138 ze zm.);
- Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1089r. (dz. U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.);
- OKREŚLENIE POJĘĆ
- Standardy – niniejszy dokument tj. „Standardy Ochrony Małoletnich”.
- Osoba małoletnia – każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Ośrodek - OSW Polonez, ul. Darłowska 8, 76-156 Dąbki.
- Personel – osoba zatrudniona przez Ośrodek bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilno –prawna, umowa o praktyki ).
- Krzywdzenie małoletniego – popełnienie przestępstwa na szkodę dziecka.
- Kodeks Karny – ustawa z dnia 06 czerwca 1997r. Kodeks karny (tj. Dz. U. 2022 poz. 1138 z późn. Zm.).
- Przestępstwo na szkodę małoletniego - na szkodę osób małoletnich mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 Kodeksu karnego).
- Opiekun Prawny – rodzic bądź przedstawiciel ustawowy małoletniego niebędący rodzicem, ustanowiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Obca osoba dorosła – osoba powyżej 18 roku życia, która nie jest dla osoby małoletniej Opiekunem Prawnym.
- Karta interwencji – dokument sporządzany w każdym przypadku stwierdzenia Krzywdzenia osoby małoletniej .
- Rejestr interwencji – rejestr prowadzony przez Dyrektora Ośrodka lub przez osobę wyznaczoną przez Dyrektora , w którym dokumentowane są przypadki interwencji w związku ze stwierdzeniem krzywdzenia małoletniego.
IV ZASADY OGÓLNE
- Każdy Gość Ośrodka, w tym osoba małoletnia , winien być traktowany przez personel Ośrodka z należytym szacunkiem i poszanowaniem jego godności. Zabrania się wszelkich zachowań, które mogą naruszyć powyższą zasadę.
- Personel Ośrodka winien reagować w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia .
- Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu małoletnich jest jego identyfikacja w Ośrodku i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa .
- 4.Każda osoba, w tym osoba małoletnia , ma prawo zgłosić podejrzenie lub fakt krzywdzenia małoletniegopersonelowi Ośrodka i maprawo oczekiwaćreakcji personelu.
- 5.Utrwalanie wizerunku osoby małoletniejprzebywającej w Ośrodku przez fotografowanie lub nagrywaniena terenie Ośrodka i publiczne udostępnianie nagranego materiału jest możliwe wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna.
- 6.W przypadku kiedy wizerunek małoletniego stanowi tylko szczegół całości np. zdjęcia z imprezy lub fotografii krajobrazu zgoda rodzica lub opiekuna nie jest wymagana.
V ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONELU Z OSOBAMI MAŁOLETNIM
- Ośrodek będzie dokładać starań, by pracownicy Ośrodka mogący mieć kontakt z małoletnimi, przebywającymi w Ośrodku, mieli świadomość ciążących na nich z tym zakresie obowiązków, a także by potrafili zadbać o bezpieczne relacje pomiędzy nimi a małoletnimi.
- Pracownik Ośrodka nie powinien dopuszczać do sytuacji, w której pozostaje w pomieszczeniu sam na sam z małoletnim, z wyjątkiem sytuacji, gdy pozostawienie małoletniego samego w pomieszczeniu mogłoby w istotny sposób zagrozić dobru małoletniego, w szczególności jego zdrowiu lub życiu. W miarę możliwości należy zapewnić obecność innej osoby dorosłej.
- W ramach realizacji zabiegów rehabilitacyjnych, gdy małoletni są uczestnikami realizowanych w Ośrodku turnusów rehabilitacyjnych, konieczne jest aby podczas wizyty lekarskiej, zlecaniu zabiegów, a przede wszystkim ich realizacji obecny był rodzic,opiekun prawny lub osoba upoważniona do sprawowania opieki nad małoletnim.
- Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem Ośrodka a małoletnim, przebywającym w Ośrodku, nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi pracownika Ośrodka.
- W przypadku kiedy członek personelu zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację powinien postępować zgodnie z wytycznymi zapisanymi w Standardach Ochrony Małoletnich w Ośrodku w szczególności poinformować o zaistniałym incydencie dyrektora Ośrodka.
VI ZASADY I PROCEDURY IDENTYFIKACJI MAŁOLETNIEGOPRZEBYWAJĄCEGO W OŚRODKUI JEGO RELACJI DO OSOBY DOROSŁEJ Z KTÓRĄ PRZEBYWA
- Identyfikacji małoletniego i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Ośrodku, dokonują pracownicy recepcji ośrodka. Identyfikacja następuje w momencie meldunku, na podstawie dokumentów małoletniego oraz osoby dorosłej, z którą przebywa on w Ośrodku, a w razie ich braku, na podstawie rozmowy z dorosłym oraz z małoletnim.
- Aby dokonać identyfikacji Dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w Ośrodku, należy:
- Zapytać o tożsamość Dziecka oraz o relację Dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do Ośrodka . W tym celu należy poprosić o dokument tożsamości Dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad małoletnim w Ośrodku. W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych Dziecka (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
- W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo osoby małoletniej i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz małoletniego. W trakcie rozmowy z małoletnim należy zwrócić szczególna uwagę na to, by małoletni miał możliwość swobodnego wypowiadania się, w szczególności by dorosły, z którym małoletni przebywa w Ośrodku, nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane małoletniemu. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z małoletnim lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoja obecnością, wówczas należy poprosić drugiego pracownika Ośrodka o obecność w trakcie rozmowy .
3.
- Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym małoletniego , należy zapytać o dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z małoletnim np. napisane przez rodzica oświadczenie .
- Jeżeli osoba dorosła nie posiada oświadczenia tj. zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, zadzwonić i potwierdzić przebywanie osoby małoletniej w Ośrodku z obcą osoba dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- W przypadku, gdy rozmowa nie rozwiąże wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia małoletniego , należy powiadomić przełożonego w tym Dyrekcję Ośrodka.
- Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, zarówno osoba małoletnia jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwację personelu i nie zostawać sami.
- W przypadku gdy świadkami nietypowych lub podejrzanych sytuacji są pracownicy innych działów Ośrodka np. serwis sprzątający, pracownicy jadalni, lub kawiarni, obsługa techniczna, pracownicy bazy rehabilitacyjnej oraz pracownicy administracyjni , powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich działań.
VII PROCEDURY W PRZYPADKU PRZYPUSZCZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA TERENIE OŚRODKA
- Mając uzasadnione podejrzenie, ze osoba małoletnia przebywająca w Ośrodku jest krzywdzona, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia np.pracownik ,który jednocześnie o zdarzeniu informuje przełożonego.
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia małoletniego występuje wtedy, gdy:
- małoletni ujawnił pracownikowi ośrodka fakt krzywdzenia,
- członek personelu zaobserwował krzywdzenie małoletniego,
- osoba małoletnia ma na sobie ślady krzywdzenia np.. zadrapania, zasinienia, a zapytane odpowiada niespójnie lub chaotycznie lub popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie . W tej sytuacji należy uniemożliwić osobie małoletniej oraz osobie podejrzanej o krzywdzenie oddalenie się z Ośrodka.
W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej tzn. do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch pracowników w osobnym pomieszczeniu .
- W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo małoletniego , powinno ono przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do krzywdzenia małoletniego należy w miarę możliwości zabezpieczyć materiał oraz istotne dowody np.dokumenty tyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię prokuratorowi lub policji.
- Członek personelu biorący udział w interwencji sporządza notatkę służbową opisującą okoliczności zdarzenia.
VIII PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU KRZYWDZENIA OSOBY MAŁOLETNIEJ
- Po powiadomieniu przez pracowników Ośrodka w sytuacjach przewidzianych w niniejszych Standardach, Dyrektor Ośrodka jest zobowiązany do ustalenia stanu sprawy oraz, w uzasadnionym przypadku do powiadomienia policji.
- W sytuacjach niecierpiących zwłoki do powiadomienia policji jest uprawniony i zobowiązany każdy pracownik Ośrodka.
- Po powiadomieniu policji pracownicy Ośrodka powinni zadbać, by małoletni oraz osoba dorosła, która mogła popełnić przestępstwo, nie oddalili się z Ośrodka przed przybyciem funkcjonariuszy policji, a także by potencjalne dowody popełnienia przestępstwa nie uległy zniszczeniu.
- W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Ośrodka jest zobowiązany także rozważyć możliwość zawiadomienia sądu opiekuńczego tzw. Zawiadomienie w ramach obowiązku obywatelskiego.
IX DOKUMENTACJA I POUFNOŚĆ
- Po interwencji przeprowadzonej zgodnie z pkt VII powyżej, należy opisać zdarzenie w Karcie Interwencji. Karty Interwencji gromadzone są w Rejestrze Interwencji.
- Dokumentację dotyczącą interwencji przechowuje się w sposób zapewniający poufność, przez okres nie dłuższy niż jest to wymagane lub zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
- Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych mają informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym pracownikom OSW Polonez i uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
X PERSONEL
- Wdrożenie niniejszych Standardów następuje poprzez zapoznanie pracowników zatrudnionych OSW Polonez z treścią niniejszych Standardów. Odpowiedzialnym za wykonanie ww. obowiązku jest Dyrektor Ośrodka lub osoba wskazana przez Dyrektora.
- Każdy nowo zatrudniany pracownik OSW Polonez przed rozpoczęciem czynności służbowych zostanie poinformowany o niniejszych Standardach oraz ma obowiązek zapoznania się z nimi.
- Personel Ośrodka zatrudniony do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, zostanie obowiązkowo sprawdzony w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (www.rps.ms.gov.pl). Sprawdzenie będzie powtarzane powtarzane co roku.
- Od ww. pracowników będzie również wymagane odpowiedniego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, zgodnie z wymaganiami Ustawy.
- Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub dokumentacji dotyczącej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilno-prawną.
- .Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować w sposób racjonalny. Personel Ośrodka powinien w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom jego rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a w przypadkach, gdy małoletni jest osobą niepełnosprawną lub osobą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wówczas także tę okoliczność.
XI ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW
- Niniejsze Standardy podlegają cyklicznej kontroli, ocenie i aktualizacji dokonywanej przez Dyrekcję Ośrodka przynajmniej raz na dwa lata.
- W/w. czynności mają na celu dostosowanie Standardów do aktualnych potrzeb i zgodności z obowiązującymi przepisami.
- Zmiana Procedury Ochrony Małoletnich może nastąpić w każdym czasie.
XII ZASADY IPOSTANOWIENIA KOŃCOWE
Procedury Ochrony Małoletnich obowiązują w OSW Polonez z dniem 15 sierpnia 2024r.
Procedury Ochrony Małoletnich są udostępnione wszystkim członkom personelu , osobom małoletnim oraz ich opiekunom przez umieszczenie ich na stronie internetowej Ośrodka www.polonez.msu.pl oraz w recepcji Ośrodka.